سایبان چادری - خیمه چادری با کاربری سقف آمفی تئاتر

این سازه چادری در حال حاضر بزرگترین سایبان چادری ساخته شده در ترکیه می باشد. کاربری این سازه پارچه ای به عنوان سقف آمفی تئاتر با ظرفیت 3000 نفر می باشد. این سایبان چادری توسط 2 ستون خرپا شکل به ارتفاع 25 متر که هرکدام یکی از 2 خیمه چادری بزرگ را نگه می دارند ساخته شده است. طراحی معماری این سازه پارچه ای دقیقا بر اساس توپوگرافی محل نصب این سقف آمفی تئاتر بوده است. این سایبان چادری توسط 18 نقطه پیرامونی که در هر نقطه ابزاز ایجاد پیش تنیدگی مانند پیچ بولت ها و کابلها موجود هستند کشیده شده است. 5 عدد از ستونهای محیطی خیمه چادری می بایست جلوی ساختمانی نصب می شد تا مقاومت کافی در برابر بارهای وارده داشته باشند. ستونهای سقف آمفی تئاتر بالای سقف این ساختمانها توسط کابلهایی به قطر 32 میلیمتر به سایبان پارچه ای متصل هستند. دو خیمه چادری که به صورت متقارن در دو طرف این سایبان چادری قرار گرفته است در فصل مشترکشان توسط پلیتهای فولادی به یکدیگر متصل شده اند. با توجه به تمرکز نیروها در قسمت فوقانی سقف آمفی تئاتر در این بخش از سایبان چادری از پارچه Ferrari 1302 s و در بقیه قسمتهای دو خیمه چادری از پارچه Ferrari 1202 s استفاده شده است. تقریبا 4 کیلومتر طول جوش High Frequncy این سازه چادری بوده است که شامل 324 قطاع سایبان پارچه ای بوده است. مساحت تحت پوشش این سایبان چادری برابر 3200 مترمربع بوده و طول عمر این سقف آمفی تئاتر در طراحی برابر 30 سال در نظر گرفته شده است. پارچه مورد استفاده در این سقف چادری از نوع پلی استر با پوشش دو رویه پی وی سی و لایه محافظ PVDF در سطح بیرونی آن است که مقاوم در برابر اشعه UV نیز می باشد.

از اهداف اولیه از ساخت این سقف پارچه ای می توان به استفاده از نور روز برای روشنایی آن و همچنین محافظت افراد در زیر سقف آمفی تئاتر از تابش شدید نور خورشید، بارش برف و باران و وزش بادهای شدید اشاره کرد. تعریف فضا با استفاده از سازه های چادری بزرگ اینچنینی نیز همواره از اهداف سازندگان خواهد بود.

خیمه چادری بزرگ که در شکل و فرم بسیار شبیه به آلاچیق چادری می باشد از فرمهای محبوب برای استفاده در سازه های چادری با کاربری های مختلف از جمله سقف آمفی تئاتر ،  سقف پارکینگ پارچه ای ، سایبان استخر ، سایبان ورودی شهرها و برپایی نمایشگاه ها می باشد. استفاده از فرم خیمه چادری با توجه به ابعاد بزرگ و مساحت تحت پوشش وسیع تاثیر بسزایی در جلب توجه بیننده حتی از مسافتهای دورتر دارد بنابراین یکی از اهداف استفاده از فرمهای اینچنینی مانند خیمه چادری می تواند جلب نظر بیننده و جذب افراد به محل مورد نظر باشد.

 

                                     نمای خیره کننده دو خیمه چادری به همراه نورپردازی در شب

 

                  مراحل تعمیر و نگهداری سقف آمفی تئاتر توسط تکنسینهای متخصص سازه های چادری

 

                                    نمای بسیار زیبا و چشمگیر از برشهای قطاع های سایبان چادری

 

 

به منظور بازدید از پروژه ها و محصولات مرتبط با مطلب فوق صفحات زیر را دنبال نمایید:

سقف رستوران            سقف کافی شاپ             سایبان تراس          سایبان ورودی          آلاچیق ساحلی           آلاچیق پارک       سایبان متحرک